امروزه به دلیل مصرف غذاهای نامناسب اکثر افراد با بیماری کبد چرب، آشنا هستند و یا به دنبال راه حل پیشگیری و درمان ان هستند. این مقاله به منظور آشنایی با کبد چرب و راه های پیشگیری و درمان ان، تهیه شده است.

کبد چرب و انواع گرید های ان

کبد چرب یک بیماری حاصل از تجمع چربی بیش از حد در کبد است. معمولا ناشی از مصرف مشروبات الکلی و زیاد شدن خارج از حد چربی در بدن است. اما دیابت، قند خون و اضافه وزن در فرد نیز میتواند موجب بیماری چربی کبد شود. این بیماری در گرید های مختلفی بیمار را درگیر میکند. معمولا بیماری چربی کبد به چهار گرید دسته بندی میشود.

توجه: افزایش این بیماری در بدن بانوان باردار میتواند باعث نارسایی کلیه و نارسایی کبدی شود. همچنین میتواند موجب عفونت های شدید و خونریزی در سلامت مادر و جنین شود.

کبد چرب-مینو کهندل

انواع گرید های کبد چرب

گرید یک: خفیف ترین نوع چربی کبد، گرید یک است. این نوع کبد چرب با استفاده از داروهای معمولی چربی کبد و همچنین رژیم تغذیه مناسب به طور کامل رفع خواهد شد. در این نوع از چربی کبد، چربی در قسمت خارجی کبد است. به همین دلیل در کارکرد کبد اختلالی ایجاد نمیکند. اما اگر داروها و رژیم غذایی درست استفاده نشود. به مرور زمان تبدیل به چربی کبد در گرید دو میشود.

گرید دو: در این گرید از چربی کبد، بیماری پیشرفت کرده و برخی از بافت های داخلی کبد را درگیر میکند. افراد درگیر در این گرید در بالا و سمت راست خود دچار درد میشوند. که به علت آسیب دیدن و التهاب در سلول های کبد است.

گرید سه: به این نوع گرید، فیبروز کبدی میگویند. و به معنی ملتهب شدن کبد است. در این مرحله باید به سرعت فرد مورد بررسی پزشک قرار بگیرد. دیافراگم مسدود میشود و دیواره و بافت های کبد دچار آسیب های شدید میشوند. اما به طبع هنوز قسمت های سالمی از کبد باقی مانده است.

گرید چهار : در این گرید، کبد پر از توده های ریز میشود. به همین دلیل به آن سیروز کبدی میگویند. این بیماری به ندرت و در افراد بالای 50 سال اتفاق می افتد. زمینه ساز این بیماری معمولا بیماری دیابت نوع 2 است.

بیماری کبد چرب -مینو کهندل

نشانه های کبد چرب

افرادی که در بیشتر روز مشغول به خوردن غذا های نا سالم، چرب و پر کالری هستند. و همچنین افرادی که در طول روز یک جا نشسته و هیچ گونه فعالیت فیزیکی ندارند. بیشتر از دیگر افراد دچار کبد چرب، میشوند. همچنین افرادی که به هر دلیلی، دارای اضافه وزن هستند نیز، از این موضوع جدا نیستند.

از نشانه های فیزیکی آن، میتوان به درد در ناحیه شکم، احساس خستگی در انجام کار های فیزیکی و بزرگ شدن شکم به دلیل تورم کبد، اشاره کرد.

راه های پیشگیری از به وجود آمدن کبد چرب

یکی از ابتدایی ترین و مهم ترین روش برای پیشگیری از مبتلا شدن به کبد چرب، داشتن برنامه تغذیه ای مناسب است. به علت اینکه اگر چربی بیش از اندازه ای وارد بدن شود که بدن قادر به کنترل آن نباشد. این چربی در داخل کبد ذخیره میشود. و موجب ملتهب شدن کبد میشود.

یکی از راه های پیشگیری از به وجود آمدن چربی کبد، تزریق واکسن های هپاتیت A و B است. واکسن های نام برده برای جلوگیری از گسترش ویروس ها بسیار مناسب است. همچنین از اسیب رسیدن بیشتر به کبد جلوگیری میکند.

یکی دیگر از روش های پیشگیری از به وجود آمدن کبد چرب، تحرک داشتن کافی در طول روز است. تحرک داشتن و ورزش کردن هر روز به طور مرتب، به شکستن و از بین بردن چربی های موجود در کبد کمک میکند.

نکته: افرادی که کبد چرب دارند. باید در مصرف خرما احتیاط کنند. مصرف زیاد ان میتواند موجب اسیب به کبد و طحال میشود.

بیماری کبد چرب -مینو کهندل

عوارض کبد چرب

•        کاهش ناگهانی و چشم گیر وزن

•        کاهش پیدا کردن اشتها

•        ضعیف شدن قوای بدنی در انجام فعالیت های فیزیکی

•        احساس خستگی و کوفته بودن بدن فرد

•        شکم فرد متورم میشود. و به دلیل پر شدن از مایع باد میکند.

•        پوست و سفیدی چشم فرد، دچار زردی میشود.

•        در گرید های سه و چهار میتواند باعث به وجود آمدن گیجی در فرد شود.

•        همچنین در شرایط خیلی حاد میتواند موجب خونریزی راحت تر و سریع تر شود.

دانستنی های کبد چرب -مینو کهندل

کمک به بهبودی کبد چرب با رژیم غذایی مناسب

نکته: کبد چرب در گرید های بالا میتواند منجر به جوش روی کمر و بازوان شود.

روش های درمان کبد چرب

کبد چرب -مینو کهندل

نکته: کبد چرب در صورت پیشرفت،  به دلیل اختلالات در سم زدایی ، ممکن است باعث ایجاد ریزش مو و کچلی شود.

منبع :

 راهنمایی جامع کبد چرب از دکتر مؤید علویان .