پوست زیبا - مینو کهندل

آشنایی با پوست

پوست با داشتن تعداد بی شماری سلول زنده و مرده از مکانیسم پیچیده ای بر خوردار است.سلول های آن همواره در حال تغییر بوده و زمانی که عمرشان به پایان برسد به سطح پوست می آیند و سلو ل های تازه دیگری جایگرین آن ها می شوند.این عضو پر کار بسیار حساس و آسیب پذیر است و اگر در شرایط نا مناسبی قرار گیرد خیلی زود بیمار و رنجور می شود.بنابراین برای آن که پوست سالم و شادابی داشته باشیم ، باید همواره آن را تمیز نگه داشته و به اندازه کافی آب و غذا در اختیار ش قرار دهیم.

پوست وسیع ترین عضو بدن است و سرتاسر بدن به جز لب ها و مقعد را می پوشاند.سطح آن حدود 2متر مربع و 6 تا 7 در صد از وزن بدن (3تا 4 کیلو گرم )را تشکیل می دهد . عوامل مختلفی بر روی پوست تاثیر گذارند که عبارتنداز وراثت ، محیط ، سن و نحوه مراقبت از پوست.

پوست از نظر ضخامت متفاوت است . در پاره ای نقاط نازک تر و در نتیجه حساس تر و در بعضی نقاط دیگر ضخیم تر و مقاوم تر است.حساس ترین نقاط پوست در اطراف چشم ها ( پلک ها با ضخامت حدود نیم ملیمتر ) قرار دارد.در همین نقاط است که رد پای زمان را به شکل چین و چروک  می بینیم و پی به سن و سال فرد می بریم .ضخیم ترین قسمت های پوست نیز در کف دست ها و پاها و به خصوص پاشنه ( با ضخامتی در حدود 3تا 4 میلیمتر )قرار دارد.البته ضخامت پوست می تواند به عوامل مختلفی چون سن ( با افزایش سن پوست ضخیم تر می شود )، جنس ( پوست مردان ضخیم تر از زنان است ) مناطق مختلف بدن ، نژاد و محل زندگی وابسته باشد

نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد ارتباط مستقیم سر و پوست صورت است.کسانی که موهای ناسالمی دارند و از چربی یا شوره سر رنج می برند ، با مشکلاتی در پوست صورت هم رو به رو هستند

(وظایف پوست ( اعمال پوست

پوست نقش مهمی در سلامت بدن دارد.دفع موادزاید از راه  تعریق ، تنفس و کمک به حفظ تعادل آب در بدن ، تنظیم درجه حرارت بدن ، انتقال حس لمس و حرارت ، جذب برخی ویتامین ها از جمله ویتامین د ،آنتیکورسازی و حفظ ساختمان های زیرین و اندام های درونی از جمله وظایف اصلی پوست می باشد.. ,

  ساختمان پوست

پوست از سه لایه با ساختمانی مفصل و پیچیده تشکیل شده است که به ترتیب عبارتنداز :ساختمان پوست

لایه اپیدرم

لایه درم

لایه هیپودرم

 طب سنتی -پوست-زیبا - مینو کهنل

اپیدرم ( بیرونی):

خارجی ترین لایه پوست بوده و نقش اصلی آن دفاع می باشد.اپیدرم از پنج لایه یا طبقه مجزا تشکیل شده که به ترتیب از پایین به بالا ( از عمق به سطح ) عبارتنداز :

لایه پایه  BASAL

لایه خاردار SPINOSUM

لایه دانه دارGRANULOSUM

لایه شفاف LUCIDUM

لایه شاخیCORNUM

اپیدرم ساختمانی کاملاً سلولی بدون رگ های عصبی و خونی دارد و سلو ل های آن از لایه زیرین (پنجمین لایه ) به تدریج به سطح پوست آمده و به لایه شاخی می رسند.سپس به شکل ورقه از سطح پوست جدا شده و سلو ل های ردیف زیر جای آن ها را می گیرند

لایه پنجم از یک ردیف سلو ل های استوانه ای به وجود آمده است که در اثر تغییر شکل ،لایه های دیگر اپیدرم را به وجود می آورند.این سلو ل ها به تدریج تغییر جا داده تا به سطح پوست برسند و سر انجام به شکل سلو ل های مرده ورقه یا پوسته شده و از پوست جدا شوند. بر روی این لایه 5تا 8 ردیف سلول بسیار حساس و آسیب پذیر لایه چهارم قرار دارد

لایه سوم از سه ردیف سلول لوزی شکل پهن تشکیل شده که دارای دانه های ریز   و درشت فراوانی بوده و در برابر نور بسیار ضعیف است . لایه دوم از سلو ل ها ی پهن و نیمه شفاف شکل یافته که در زیر لایه قرار گرفته است.لایه شاخی نیز توده ای از سلول های متراکم پهن بدون هسته بوده که دارای مواد چربی و ومی است و سطحی ترین لایه پوست را تشکیل می دهد

این لایه در تمام نقاط بدن به یک اندازه نیست .در پار ه ای نقاط مانند پلک ها بسیار  نازک و در کف دست و پا به ویژه پاشنه بسیار ضخیم است.سلو ل های سطحی این لایه مرده است و به صورت پوسته از بدن جدا می شود

لایه درم (میانی)

لایه میانی پوست بوده و از بافت همبند ساخته شده است و دارای رشته های عصبی و خونی ، مو،غده های چربی و عرقی می باشد. این لایه از دو قسمت به نام های پاپیلاری و رتیکولار تشکیل می یابد.

لایه پاپیلار بلافاصله زیر لایه اپیدرم قرار دارد و حاوی پاپیلاها می باشد که سبب ایجاد خطوط ظریف در ظاهر اپیدرم می گردد.کلاژن رشته اصلی این لایه است که به صورت نا منظم و در هم قرار دارد و مقدار آن بیش از الاستین می باشد.

در لایه رتیکولار نیز کلاژن وجود دارد اما مقدار آن کمتر از لایه پاپیلار می باشد و بر خلاف لایه قبل به صورت منظم می باشند. رشته های الاستین و رتیکولین در این لایه موازی سطح پوست قرار دارند و لذا در جراحی ها استفاده از برش های موازی باعث عدم به جا  ماندن  اسکار ( به آثار به جا مانده روی پوست بعد از بهبود ی آسیب پوستی  اسکار می گویند ) می شود.

با افزایش سن رشته های ارتجاعی لایه درم تحلیل رفته و الیاف کلاژن ضخیم و غیر طبیعی می شوند و روی ساخت آن ها کاهش می یابد و لذا زمینه برای ایجاد چین وچروک فراهم می گردد. انواع سلول های تشکیل دهنده درم عبارتند از :فیبروبلاست ، هیستوسیت ،ماست سل ، سلو ل های عصبی ، سلو ل های خونی.

سلول های فیبرو بلاست: این سلول ها سازنده کلاژن ، عناصر رشته ای رتیکولین و الاستین می باشند.

سلول های هیستوسیت :این سلو ل ها نقش دفاعی دارند.

ماست سل ها :باعث بروز واکنش های حساسیتی در پوست می شوند.

سلو ل های عصبی :شامل دو بخش بوده که بخش اول جسمک های عصبی که باعث دریافت حس لمس و فشار می شوند. بخش دوم پایانه های عصبی فاقد میلین که باعث انتقال حس خارش می باشند.

سلول  های خونی : به صورت عروق خونی بوده و تغذیه لایه های درم و اپیدرم را بر عهده دارد.

پیلوسباسه

این قسمت در اصل از ضمایم لایه اپیدرم ( لایه اول ) است اما بنا به دلایلی در لایه درم قرار گرفته و فرو رفته است .پیلوسباسه در نواحی پیشانی و بینی قرار داشته و اجزاء آن عبارتنداز :

ریشه وپیاز مو ( فولیکول ها ) ، لایه بازال ، غده سباسه ، مجاری غدد عرق ، مجرای خروج مو ، عضله راست کننده مو ، پروپیونی باکتریوم آکنه.

غده سباسه وظیفه تولید سبوم که نقش اصلی در تامین چربی پوست و ساقه مو را دارد ، می باشد.چربی ترشح شده از غده سباسه سبوم نامیده می شود که شامل تری گلیسرید ، کلسترول و اسید چرب می باشد. میزان ترشح سبوم در ارتباط مستقیم با هورمون های آندرژنیک بوده و روزانه به میزان 1تا2 گرم و یا 250 تا 350 میکرو گرم در هر سانتیمترمربع است .نقش سبوم پیشگیری  از رشد باکتری ها ، حفظ دما ی بدن در هوای سرد و تامین چربی پوست به منظور پیش گیری از ایجاد چین و چروک در پوست می باشد.

غدد عرقی در سراسر بدن پراکنده شده و تعداد آن ها حدود 2 الی 3 میلیون تخمین زده می شود.میزان PH عرق 5/4تا 5/5 بوده و درکل خاصیت اسیدی دارد و عناصر تشکیل دهنده آن شامل : کلر ، پتاسیم ، اوره ، آمونیوم و کلرید پتاسیم می باشد .به طور کلی غدد عرق به دو نوع آپوکرین و اکرین تقسیم می شوند.

لایه هیپودرم (درونی)

در زیر لایه درم قرار گرفته و سبب چسبندگی پوست به اعضاء زیرین (عضلات ) می شود.این لایه از بافت همبند سستی تشکیل شده که دارای چربی زیادی است و توسط نوارهای کلاژن از هم جدا شده اند. این لایه مهمترین محل ذخیره چربی در بدن بوده و عامل سلولیت می باشدبا این لایه ضربه گیر نیز می گویند .عروق خونی از لایه هیپودرم وارد درم می شوند . ضخامت این لایه با توجه به میزان چربی ذخیره شده در دوره های مختلف زندگی متفاوت خواهد بود.

انواع پوست

در بررسی هر فرد و تصمیم گیری برای انجام اعمال حمایتی برای او ، تشخیص نوع پوست الزامی است .جهت شناسایی نوع پوست توجه با اظهارات خود فرد در مورد مشکلات یا حالات پوستی ،نگاه مستقیم و لمس بسیار کمک کننده است .به طور کلی چهار نوع پوست در انسان قابل شناسایی است که عبارتنداز: چرب ، خشک ، نرمال و مختلط .تمامی این چهار پوست ممکن است حساس نیز باشند.

 طب سنتی -پوست-زیبا - مینو کهنل

پوست چرب

چربی پوست ناشی از ترشح بیش از حد چربی توسط غدد چربی است . این نوع پوست از نظر ظاهری براق ، دارای منافذ باز ، امکان وجود جوش های آکنه ای یا کومون ( سر سیاه ) و سر سفید و چین و چروک کمتر است . اصولاً پوست چرب دیرتر دچار پیری و چین وچروک می گردد.در لمس نرم بوده و اصطکاک کمتری احساس می شود.

پوست چرب عارضه جوش داشته و منافذ باز می باشد و در بحث مراقبت های پوستی ، پوست چرب با عارضه را فقط آکنه دار در نظر می گیزیم که باید ارجاع به پزشک شود. ولی منافذ باز  باپاکسازی و مراقبت های ویژه می تواند بهبود یابد.

یکی دیگر از نشانه های پوست چرب آسیب دیده این است که صبح ها براق بوده و بعداز شستشو به صورت کشیده شده ، قرمز و سوزش دار می شود. پوست های چرب معمولاً تیره هستند اما پوست روشن نیز ممکن است چرب باشد.وهمین طور پوست چرب معمولاً ضخیم می باشد.

پوست خشک

اکثر افراد ی که پوست روشن دارند به خشکی پوست مبتلا می شوند . خشکی پوست بر اثر از دست رفتن آب پوست ، عدم ترشح کافی چربی و پیری عارض می شود. از نظر بالینی مات و کدر است و هیچ برقی ندارد نازک است منافذ سطح آن یا خیلی کوچکند و یا اصلاً منفذی در آن دیده نمی شود. سن پوست خشک معمولاًبیشتر از سن شناسنامه ای فرد است ، چین وچروک بیشتر است و به آسانی پوسته پوسته می شود و پوسته ها نیز قابل رویت می باشند.در لمس زبر است با  اصطکاک زیاد این پوست نسبت به حرارت بسیار حساس است . سوزش و خارش از مشکلات شایع پوست خشک است.

این پوست معمولاً مشکلاتی مثل آکنه و کومدون ( جوش های سر سیاه ) ندارد. میلیا (جوش های سر سفید زیر پوستی ) در این پوست بیشتر دیده می شود . هم چنین این نوع پوست به علت عروق ظریف و شکننده در روی آن مستعد ضایعه ای به نام کوپروز ( مویرگ های پوست که شبیه تار عنکبوت شده )می باشد. عوامل داخلی و خارجی در ایجاد پوست خشک موثر هستند که عبارتنداز:

.غدد چربی به مقدار کافی پوست را چرب نمی کند.1

. قرار گرفتن پوست در معرض عناصر و فلزات به خصوص در زمستان.2

. 3.عوامل ژنتیکی

. برنامه غذایی نامناسب  .کمبود مواد مغذی به خصوص ویتامین ها( A,B,ZN )4.

. بیماری هایی مثل درماتیت ، اگزما ، پسوزیاریس و سبوره.5

.  6.عوامل محیطی مثل تابش نور خورشید ، باد ، سرما ، مواد شیمیایی آرایشی یا شست وشوی زیاد با صابون های تند.

. 7.و یا در اثر کم کاری تیرویید ، دیابت ، بعضی از داروها مثل دیورتیک ها ، ضد اسپاسم ها ، آنتی هیستامین ها.

راه های محافظتی از پوست خشک

 *نوشیدن آب ولرم فراوان( اب سرد  غدغن).

*استفاده از تمیز کننده های سنتی پوست ( مثل گلاب ، شیر ،)

*نوشیدن یک لیوان شیر با 1 الی 2 قاشق غذا خوری پودر سنجد با کمی عسل  شب قبل از خواب

* نوشیدن یک لیوان شیر بادام  قبل از خواب.

* روزانه از یک نوع میوه استفاده نمایید و حداقل دو بار در روز میل شود.

* استفاده از غذا های کم چربی و کم نمک .

* استفاده از دمنوش ها یی که برای زیبایی و رطوبت پوست مفید اند ( چای خارجی مضر ترین برای پوست است )مثل خارخسک ، انیسون ، سنبل الطیب و بابا آدم و…

* استفاده از روغن بادام یا بنفشه ویا بابونه بعد از استحمام .

* بخور سرد بابونه( برای پوست صورت).

* استفاده کردن از شیر ویا گلاب برای پاک کردن آرایش ویا آلودگی ها ی سطح پوست.

*استفاده از ماسک های رطوبت رسان (بطور مفصل در بحث ماسک ها ذکر شده است ).

*استفاده از ضد آفتاب گیاهی ویا ساده ترین و در دسترس ترین ویتامین E می باشد.

*برای شستو شو از آب ولرم و بهتر است که صورت با آب سرد شست وشو داده شود.

پوست معمولی یا نرمال

پوستی است که چربی و رطوبت آن متعادل باشد که البته این نوع پوست بسیار نادر است و بیشتر در افراد تا سن جوانی دیده می شود .پوستی ایده آل بوده و با گذشت زمان تمایل به خشک شدن دارد، پس برای جلوگیری از این مشکل نیاز به محافظت دارد.در نژاد سفید پوست دارای رنگ یکنواخت و صورتی ملایم است.در لمس نرم و یک دست می باشد .بدون لک ، آکنه ، کومدون ، میلیا  و کوپروز است.نه زبر است و نه ضخیم و نه نازک ، شفاف و درخشان است و سطح یکسان و یکنواخت نیز دارد.

پوست مختلط

متداول ترین نوع پوست که هم در خانم ها و هم در آقایان است . این نوع پوست در ناحیه پیشانی و بینی چرب و با علایم و خصوصیات و مشکلات پوست چرب است و در ناحیه گونه ، آرواره ها و چانه خشک  است با تمام خصوصیات و مشکلاتی که در پوست اشاره شد. در این پوست قسمت های چرب و خشک باید به طور جداگانه تحت مراقبت قرار گیرند و از محصولات ویژه پوست چرب و خشک تواماً استفاده شود

تاثیر عوامل محیطی بر رنگ پوست

عوامل محیطی مانند نور آفتاب ، هورمون ها ، داروها ، عفونت ها و کمبود ها ی تغذیه ای و سایر عوامل محیطی می توانند روی فعالیت سلو ل های ملانوسیتی تاثیر گذاشته و سبب افزایش یا کاهش تولید و توزیع رنگ دانه ملانین و در نتیجه سبب تغییرات رنگ پوست شوندو به طور مثال ، مواجهه  طولانی با نور آفتاب سبب افزایش تولید رنگ دانه ملانین به صورت یک فرایند محافظتی شده و لذا سبب تیرگی پوست و لک های پوستی می گردد.

آیا آب و هوا بر رنگ پوست تاثیر دارد؟

پوست هم مثل هر عضو دیگری از بدن در برابر  عوامل محیطی می تواند دچار تغییر بشود و این تغییرات ممکن است در جهت مثبت  یا منفی باشند .آب و هوا یکی از این  عوامل محیطی است.

وقتی می گوییم آب و هوا ، منظورمان چند عامل است . آب و هوا از 3 جنبه  دما ، رطوبت و نور آفتاب قابل بررسی است .

به عنوان نمونه ممکن است در یک جا دمای هوا سرد باشد ولی نور آفتاب زیاد ( مانند مناطق کوهستانی و برفی ) یا در جایی هوا گرم و خشک باشد و در جای دیگر گرم و مرطوب.

پس باید این عوامل را از هم جدا کنیم . دمای هوا مانند طیفی است که هر دو سر آن برای پوست زیان آور است .یعنی در هوای بسیار گرم وبسیار سرد پوست آسیب می بیند.

از نظر رطوبت هم باید گفت محیط مرطوب برای پوست بهتر از محیط خشک است . بهترین آب و هوای مناسب برای پوست ، آب و هوای معتدل و مرطوب است .آب و هوای گرم و خشک و سرد و خشک بدترین نوع آب و هوا برای پوست است.

پوست انسان دارای لایه ای از عناصر دفاعی مثل باکتری ها ی مفید دارد.این سد دفاعی برای عملکرد صحیح احتیاج به رطوبت داردو در هوای خشک ، به خصوص موقع وزش باد ، تبخیر آب از سطح پوست بالا می رود و این سد دفاعی ضعیف می شود ، بنابراین پوست در برابر عواملی مثل آلرژن ها و عفونت ها ضغیف می شود. به علاوه خشکی بیش از حد خاصیت ارتجاعی پوست را هم کاهش می دهد و باعث شکسته شدن پوست و پیری زودرس می شود.

تاثیر افزایش سن بر پوست صورت

افزایش سن بر هر بخشی از بدن اثر می گذارد از جمله برپوست صورت. هرچه سن بالاتر می رود و تجربه و خرد آدم بیشتر می شود ، تغییراتی که در ظاهر بیرونی رخ می دهد افزایش می یابد تغییراتی که در پوست پیشانی قابل مشاهده است …البته این نظریه مربوط به زمانی بوده است که تکنیک های مراقبتی پوست فقط در خانواده ها ی اشرافی  استفاده شده است.ولی امروزه با پیشرفت علم وتکنولوژی زیاد این تغییرات ظاهری را نمی شود ملاک قرار داد.

نژاد

نژاد به بزرگ ترین گونه های انسان گفته می شود .نژادهای انسان به عنوان گروه های جمعیتی بزرگی تعریف  می شوند که گنجینه ژنی ، آن ها از یک دیگر متفاوت است.

در سده نوزدهم ، نژادهای جهان را بر اساس ویژگی های ظاهری به چهار دسته بزرگ سیاه پوست ، سفید پوست ، زرد پوست و سرخ پوست بخش می کردند و برخی نژاد سرخ پوست را جزِیی ازنژاد زرد پوست به شمار می آورند . برخی از مردم شناسان نژاد استرالیایی را نیز به عنوان چهارمین گروه ذکر کرده بودند.

اما هر یک از گروه های نژاد ی ذکر شده دارای ویژگی هایی هستند که این ویژگی ها  معمولاً تابع شرایط زیست محیطی اند.برای نمونه ، رنگ تیره اقوام آفریقایی براثر تراکم ملانین ها در پوست آنان ایجاد شده تا پوست در برابر تابش شدید آفتاب مقاومت داشته باشد. این صفات اکتسابی با گذشت زمان و پس از چندین نسل ، به صفات ژنتیکی تبدیل می شوند و بدین ترتیب افراد یک گروه نژادی این صفات ژنتیکی را طی مدت زمان بسیار طولانی در میان خود انتشار می دهند.

ژن و ژنتیک چیست؟

بایک تعریف ساده و قابل درک می توان گفت که ژن ها اطلاعات ارثی هستند که در نتیجه انتقال آنها صفاتی مثل رنگ چشم و مو ، از والدین به ما ارث رسیده اند. ژن ها نوعی پروتیین و اسیدآمینه هستند که به شکل جفت ، در سلول های بدن وجود دارند و به آنها ژن های کروموزومی گویند و تعداد شان در هر شخص 23 جفت است . این ژن های کروموزومی ، روی طناب پروتتینی قرار گرفته اند که DNA نام دارد بنابراین DNA کلیه صفات و خصوصیات جسمی و روانی ما را در بر دارد که از والدین به ارث می بریم .یکی از این ژن ها ی کروموزومی ، گروه خونی است.

رابطه گروه خونی  با ژن و ژنتیک

چهار نوع گروه خونی متفاوت وجود دارد به نام ها ی O ,B,A,AB پس در جهان چهار گروه انسان با هویت و خصوصیت منحصر به فرد  وجود دارد.هر فرد باید گروه خونی خود را بداند چون در  مواقع اضطرار مانند جراحی ها و صدمات به آن بسیار نیاز است

.

استرس و پوست

استرس اثر بسیار مخربی بر جسم و روح و روان دارد.غده آدرنال  ترشح هورمون های آدرنالین و نور آدرنالین را بر عهده دارد که این غده در حالت طبیعی بدن را در مقابل سرما ، گرسنگی ،جلوگیری از خون ریزی ، عفونت و حتی مواقعی که با انجام ورزش های سخت و خسته کننده ، دچار درد عضلانی بالا می شود ، محافظت می کند.با ایجاد استرس ، ترشح این هورمون ها زیاد شده و در شخص علایمی از قبیل ضربان قلب و فشار خون بالا ایجاد شده و بر دستگاه گوارش و متابولیسم اثر گذاشته و توانایی هضم را ضعیف می کند.

هورمون دیگری که که برای ما بسیار ضروری و حیاتی است،کورتیزون می باشد که ترشح و عکس العمل آن در هر گروه خونی متفاوت است.این هورمون در حالت طبیعی از متورم شدن بافت ها ی بدن و مفاصل و ایجاد آلرژی  پیشگیری کرده و بر خوب شدن زخم و خواب و سیستم ایمنی بدن نقش بسزایی را ایفا می کند. اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک کنترل ترشح این هورمون ها را به عهده دارند. این اعصاب از مغز به دو طرف ستون مهره ها منشعب می شوند و یکی کار دیگری را کنترل می کند. یکی از علایم شایع ومخرب پوست ، احساس گرفتگی و کشیدگی عصبی در تمام اندامهای  بدن و عضلات  است.

پیری زودرس و استرس

پیری یک بیماری نیست بلکه یک روند است.اما رابطه بسیار قوی با استرس دارد.استرس خیلی سریع روی بدن اثر گذاشته و آن ها را زود تر پیر می کند. این بسیار منطقی و پذیرفتنی خواهد بود چون حتی تحقیقات هم نشان داده اند که پیری آن نیست که شما چند سال دارید بلکه آن است که چقدر بدن شما با استرس مواجه  شده و به آن به موقع پاسخ نداده اید یعنی در زندگی

شما چه  مقدار مشکلات و سختی ها بوده که شما به راحتی پاسخ نداده و به موقع آن ها را از خود دور نکرده اید.

بدن ما بیشتر برای شادی آفریده شده است نه برای ناراحتی ،هورمون های ضد پیری سبب می شوند سلو ل های بدن ما جوان بمانند این بستگی به شما دارد که چقدر با رفتار و برخورد های عاقلانه و تمرین های لازم مثل تمرکز کردن ، دعا کردن ، رفتن به طبیعت وگوش دادن به موسیقی سنتی و… خود را شاد نگه دارید.

منقبض کردن عضلات صورت ، بهترین تمرین برای تقویت وجلوگیری از شل شدن وچروک صورت است.

رابطه گروه خونی با استرس

عواملی که سطح هورمون کورتیزون را در خون زیاد می کنند عبارتنداز :مکان های شلوغ ، دور هم جمع شدن های بی فایده ، دایم به مسایل مالی فکر کردن ، تلفن های طولانی ، احساس منفی داشتن ، غصه خوردن ، هوای سرد و گرم ، زیر آفتاب بودن  زیاد ، خواب کم ، مصرف زیاد قهوه ، شکر ، سیگار ،  مصرف زیاد از کربو هیدرات ها ، رژیم های کم کالری ، تماشای فیلم های ترسناک ، استفاده زیاد از مواد شیمیایی قوی مثل وایتکس ، بو های قوی مثل عطر های قوی ، صدای بلند ، زیاد کار کردن ، حتی ورزش زیاد  و اختلاف و دعوا.

مکانیسم یا عملکرد گروه خونی در رابطه با هضم غذا ودر نهایت واکنش پوست:

گروه خونی یکی از مهمترین  فاکتور ها جهت فعال کردن اسید معده  و آنزیم های معدی که محیط معده ما را کنترل می کنند، است .ترشح پروتیین معده ( پپسین ) تحت کنترل گروه خونی قرار دارد.گروه خونی می تواند کار ترشح پپسین را در بعضی گروها ساده و در بعضی دیگر بسیار مشکل نماید.ترشح پروتیین و آنزیم های معدی ،بستگی به نوع گروه خونی ما دارد. گروه خونی در لابه لای بافت ها ی اثنی عشر و روده قرار گرفته اند.

وقتی غذا از دهان و سپس از طریق مری وارد ابتدای معده ما می شود ، اعصاب معده تحریک شده و باعث تولید مایع معده یا عصاره معدی به نام عصاره گاستریک می گردد .این عصاره از آب و اسید کلریدریک و آنزیم ها تشکیل شده است .همزمان با ترشح عصاره گاستریک مقداری از گروه خونی آنتی ژن در عصاره معدی وارد می شوند.اسید کلریدریک از بین برنده میکروب های موجود در غذا و همچنین محافظ معده و روده مقابل میکروب هایی است که سبب عفونت خواهند شد.

نقش ویتامین ها و چربی ها و همینطور پروتیین ها در بدن:

تخم مرغ : حداکثر دو عدد در روز می توان استفاده کرد.تامین کننده پروتیین است.آهن قابل جذب دارد و سر شار از ویتامین B12است .زرده آن مقدار 220 میلی گرم کلسترول داردکه تاثیری در سطح خون انسان ندارد. دارای کولین است که غذای اصلی سلو ل های مغزی است و علاوه بر آن با هموسیستین که آسیب به قلب و عروق می رساند، ممانعت  به عمل می آورد.

چربی ها و روغن ها : مهمترین خاصیت چربی ها ، حل کردن ویتامین A,D E K است که هر نبودشان نقشی غیر قابل جبران دارند. مثلاً ویتامین Dکه مهمترین کمبود آن 15 نوع بیماری نهفته در بر دارد.

بهترین آنهاروغن های گیاهی هستند. چربی جامد نشده مثل زیتون و …زیرا طبیعی و بدون مواد زاید هستند. روغن دنبه و روغن حیوانی جزء بهترین ها هستند .  

مغز های خوراکی و بذر ها ی خوراکی :دارای ویتامین ای و ب و سرشار از امگا 3 فراوان هستند..

حبوبات : غنی از مواد فیبری ، کربوهیدرات ها  و از نظر مینرال غنی هستند.نخود فرنگی و نخود آبگوشتی ،عدس ، لوبیا  سفید ، غذای سیر کننده و مفید برای زیبای هستند.

سبزی جات : حاوی فیبر ، مینرال ها ، آنزیم ها و آنتی اکسیدان ها ، ضد رادیکال های آزاد و غیره هستند. بسیاری خواص دارویی دارند.

آب : 40% آب بدن از نوشیدنی ها و غذا ها ی مختلف تامین می شود. و 60% بقیه را باید آب ولرم نوش جان کرد.بهتر است برای بهتر جذب شدن آب ودر بدن با کمی آب لیمو ترش میل نمود ،.

مخصوصاً آب ولرمی که در وعده صبح که ناشتا میل می نمایید برای سلامتی و درمان امراض مخف بدن.

نقش استرس و سیگار کشیدن در ایجاد چین و چروک روی پوست صورت بسیار پر رنگ است.

دستورالعمل هایی برای سلامتی  بخش پوست صورت و بدن:

حمام : برای یک حمام کامل ، 250 گرم گیاه خشک شده  را آب جوشانده شده در وان حمام لازم است.که گیاه مورد نظر را به مدت 15 تا 20 دقیقه در جوشانده وسپس در داخل وان ریخته.

حمام زیبایی به روش انگلیسی ها:

یک مشت پر گیاه خشک شده و رزماری یا اکلیل کوهی و به همان اندازه اسطوخدوس و گل سرخ را مخلوط کنید.و مخلوط را در پارچه بریزید و داخل وان حمام کنید.این حمام شاداب کننده و محرک پوست است ، و منافذ پوست بدن را باز می کند . هم چنین ضد خارش و بوی زننده عرق بدن است.

حمام خواب آور

حدود 100گرم گل بابونه و 150گرم گل بنفشه و را با هم مخلوط کنید.مخلوط را در ظرف آب به مدت 20 دقیقه بجوشانید ، سپس در آب گرم وان بریزید .این حمام ،اعصاب را آرام و اسپاسم عضلانی را آزاد می کند. این حمام ویژه کسانی است که کار فکری زیاد ،فراغت کم و گرفتاری های گوناگون دارند.

حمام کوکتل گیاهان معطر

مخلوطی از بابونه ، رزماری، نعناع ، رازیانه ،اسطوخدوس  و مریم گلی را در پارچه ای بریزید و در آب جوش قرار دهید. بعد از یک ساعت ، عصاره آن را در وان حمام بریزید و استحمام کنید. این عصاره ، جریان خون را تنظیم می کند و سبب می شود پوست بدن بهتر تغذیه کند ،هم چنین پوست را تمیز و سالم ، و منافذ را از آلودگی ها پاک می کند . البته از این روش می توانید از گیاهان دیگری نیز استفاده نمایید.

حمام نمک

به عنوان حمامی که انرژی بخش و لاغر کننده به شمار می آید .اگر هدف لاغری باشد یک و نیم کیلو گرم نمک را در آب گرم وان حمام می ریزید و حمام نمایید. نکته قابل تذکر این است که افرادی که ضعف قلب ویا مشکلات قلبی تنفسی ویا اگزما ودر نهایت از خشکی پوست رنج می برند از این نباید استفاده نمایند زیرا با عرق کردن زیاد و از دست دادن الکترولیت های زیادی بدن را به چالش می کشانید.

و حتما زیر نظر دکتر طب سنتی این روند انجام شود.

نکته : بعد از این حمام حتماً بدن را با روغن هایی مثل بنفشه و بابونه و… ماساژ دهید.

اگر همیشه احساس سرماخوردگی و زکام ویا آلرژی دارید اصلاً نگران نباشید بهترین راه این است که در این جا گفته خواهد شد؛

حمام با برگ اوکالیپتوس و بنفشه

برگ خشک شده اوکالیپتوس را در ظرفی بریزید . آن را کمی بجوشانید و در وان حمام بریزید .و اگر حساسیت دارید به آن بنفشه اضافه نمایید .این حمام ویژه فصل زکام و آلرژی است.

اگر جزء افرادی هستید که از خشکی پوست بدن و صورت رنج می برید و واقعاً هیچ کرم و لویسونی جواب گوی این خشکی نبوده است لطفا به دستور العمل زیر به دقت توجه کنید و  انجام دهید.

روغن ویژه حمام

حدود  2 قاشق غذا خوری روغن  عطری مثل بنفشه ، بابونه ، گل سرخ ،اسطوخدوس  ، نعناع ،فرنجمشک ،و… را با آب گرم در وان مخلوط نمایید و حمام کنید .این حمام مختص افرادی است که دارای پوست خشک و زبر هستند.

نقش خواب در زیبایی پوست

وقتی چراغ را خاموش می کنیم  و برای خواب آماده می شویم بین بدن و مغز چه می گذرد .در ابتدای خواب ، هورمون های وسیعی از گروه هورمون های رشد ، در بدن ترشح می شوند و سایر هورمون ها که با خواب  در رابطه هستند ، افزایش می یابند. به طور کلی یک سری عوامل شیمیایی و هورمونی در مغز سبب می شوند که مقدار گلوکز و میزان اسیدهای چرب در خون منظم شده و مقدار آب کلیه ها را کم کرده و بدن متعادل شود؛ سپس ملاتونین که به نام هورمون خواب شناخته شده ، بلافاصله روی میزان آب در بدن اثر کرده و دوباره سازی می نماید که در بدن به اندازه کافی و متعدل منظم گردد ؛ در نتیجه وقتی خوابیده ایم ، بدنمان دارای ظاهری خوب و محفوظ است و مشکلی ندارد.

پس از یک خواب زیبای طبیعی ، پوست شخص بسیار شفاف و روشن و سفت است ؛ اما کسی که خوب نمی خوابد ، پوستش شل و یک نیم دایره سیاه زیر چشم ایجاد می شود و رنگ پوست شفاف نیست . هم چنین شخص اعتماد به نفس خود را از دست می دهد . افرادی که بنا به دلایلی عصبانی شده و دپرسیون دارند ، بیشتر می خوابند چیزی بین 10 تا 12 ساعت در طول روز.

بسیاری از پزشکان ، وقتی بیماری به انها مراجعه می کند  برای درمان بی خوابی ، خیلی ساده به آنها داروی خواب آور تجویز می کنند در حالی که این داروها پس از مدتی مشکلات بیشتری برای انها ایجاد می کند.و در ضمن اعتیاد آور نیز هستند و عوارضی مانند گرفتگی عضلات بدن ، خستگی ، بی حالی ، زیاد شدن ضربان قلب و ایجاد وحشت می کنند.

طرز تهیه مواد طبیعی برای زیبایی و تندرستی

گیاهان دارویی بهترین مواد بهداشتی برای زیبایی و سلامتی پوست ، مو و سایر اندام ها هستند. اکثر گیاهان دارویی خوردنی هستند و مصرف سطحی  دارند و اغلب عوارض جانبی ندارند و باید به مدت طولانی از آن ها استفاده کرد.

دستورالعمل هایی برای پوست

*گیاهان دارویی ویژه معالجه پوست چرب ، لکه دار ، دارای منافذ و آکنه

1.زنجبیل ؛ریشه این گیاه در فصل پاییز ، بیش از سایر فصول مفید است.ریشه را از خاک جدا و پاک کنید.ریشه این گیاه دارای اینولین ، اسانس روغنی ، اسید آلانت ، کافور و آزولین است.

جوشانده ریشه این گیاه ضدآکنه ، جوش های ریز آبدار و نا صافی پوست صورت است.با محلول جوشانده این گیاه کمپرس گرم کنید.

بعد از یکی دو هفته پوست سالم و شاداب می شود.این عمل را به مدت دو هفته و روزی دو مرتبه انجام دهید.

2.گل ختمی؛ اثر موثر گیاه ختمی در برگ ریشه . گل یکسان است. از تمامی اندام گیاه می توان استفاده کرد.این گیاه ، ماده موثر ضد سرفه دارد. هرگز این گیاه را با آب جوش دم نکنید.همیشه با آب سرد دم شود.

ماده چسبنده آن برای معالجه پوست لکه دار ، منافذ بزرگ و پوست التهاب یافته بسیار کوثر است.

به مدت دو هفته  روزی سه بار روی پوست قرار دهید.

3.پاخری ؛ این گیاه حاوی تانن ، کلسیم ، گوگرد و مواد آنتی سپتیک ( ضد عفونی کننده ) وجود دارد. برای پوست خذاب و لکه دار مفید است. و چربی  زیر پوست را منظم می کند.

.4 گل با بونه ؛ خاصیت ضد التهاب پوستی دارد.پاک کننده و طراوت دهنده است.

5.نعناع ؛ دم کرده آن برای مواد آرایشی موثر است . برای عضلات افتاده ، چهره پژمرده ، پوست دارای منافذ بزرگ مفید است.اثر پاک کنندگی منافذ چوست و لیفت پوست شل شده بسیار مفید است.و همین طور مصرف دمنوش آن برای تنظیم کبد و دستگاه گوارش بسیار مفید است.

6.میوه به ؛ به و بهدانه ، اثر معجزه آسایی بر پوست های چرب ، کثیف ، لکهدار و منافذ بزرگ.این میوه حاوی تانن ، امولسیون و ویتامین ث است.

لعاب آن را روزانه 3 تا 4 بارروی پوست بمالید.

7.رزماری یا اکلیل کوهی ؛ به هنگام استرس و خستگی مفرط از دمنوش آن استفاده نمایید.ودردهای عصبی  و گرفتگی عضلات سر و صورت را کاهش می دهد. اگر بر روی پوشت بمالید پوست های لکه دار و دارای منافذ را ترمیم می کند.

8.مریم گلی ؛برای مصارف پوست های حاوی آکنه و جوش های مرطوب و پوست های ناصاف و بی حال است .روزی یک بار به مدت دو هفته.

9.بارهنگ ؛ برای پوست های حاوی جربی بسیار مفید است. با منهدم کردن چربی های جمع شده زیر آن و چربی کبد ، پوست را شفاف و عاری از چربی و جوش خواهد کرد.

10.آویشن ؛ ضد لک های پوست و چربی صورت است به صورت دمنوش و کمپرس روی پوست صورت.

11.گیاه دم اسب ؛ با مساژ دادن پوست با عصاره این گیاه خونرسانی به پوست را زیاد می کند و درمان کننده پوست های حاوی جوش های چرکی و دارای منافذ است.

گیاهان دارویی ویژه پوست های خشک و شل

1.ریشه رازیانه ؛ کمپرش دمنوش آن بر روی پوست صورت طراوت و شادابی را به پوست بر می گرداند.

       2.عسل ؛ ماساژ با عسل بر روی پوست های عصبی و پرش های عضلانی پوست وچشم وابرو را آرام می کند. پوست ترک خورده و دارای پوسته را ترمیم می کند.بهترین ماسک برای پوست عسل با شیر است.که آن را با نشاط و صاف می کند.

       زیرفون ؛ مفید برای پوست های خشک ، تیره ، بدرنگ و زیر است .3

       پنیرک نیز بسیار مفید است برای این گونه پوست ها .4

       بادرنجبویه ؛کمپرس دمنوش آن برای پوست های پژمرده و شل بسیار مفید است.5

       6.گل سرخ ؛ کمپرس دم کرده آن برای بی حالی و خستگی و ضد چروک و حساسیت پوستی بسیار مفید است.

       7.گندم ؛ عصاره گندم دارای هورمون و ویتامین های مختلف است که برای زبری ، خشکی ، پوسته پوسته شدن پوست و شل شدن پوست بسیار مفید است.

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.