کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان از بیماری‌های بسیار شایع زنان محسوب شده و انواع بسیار مختلفی دارد. در یک تعریف علمی کیست تخمدان به توده‌های تخمدانی خوش‌خیمی گفته می‌شود که این توده‌های تخمدانی از نسج تخمدان و از فولیکول‌های موجود در سطح تخمدان ایجاد می‌شوند. بررسی‌ها حاکی از آن است در مواردی بین کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت رابطه مثبت و معناداری وجود دارد، به عبارت ساده‌تر برخی از کیست‌های تخمدان سبب بروز علائم ناخوشایندی در چهره می‌شوند که به خودی خود برای زنان بسیار ناخوشایند هستند.

ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که با شروع سن باروری احتمال ابتلاء زنان به این بیماری نیز افزایش می‌یابد و این بیماری در زنان در سنین 20 تا 42 سالگی بیشتر مشاهده می‌شود. کیست تخمدان انواع مختلفی دارد و بررسی ها حاکی از آن است که برخی از آن‌ها تاثیر بسیاری بر زیبایی صورت دارد. در همین راستا در ادامه انواع کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت آورده شده است.

کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت

اولین دسته‌بندی کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت

کیست تخمدان عملکردی: اگر فولیکول طبیعی پس از چرخه قاعدگی به رشد خود ادامه داده و مایع موجود در خود را حفظ نماید، سبب ایجاد کیست عملکردی می‌شود. در حالت کلی این کیست‌ها بی‌ضرر هستند و در طی مدتی در حدود هشت هفته از بین می‌روند. کیست فولیکولار، کیست جسم زرد و کیست لوتین تکا از جمله کیست‌های تخمدان عملکردی محسوب می‌شوند. بررسی‌های صورت گرفته در این زمینه حاکی از آن است که بین نمونه‌های معرفی شده به عنوان کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت رابطه‌ای وجود ندارد.

کیست تخمدان غیرعملکردی: به طور کلی می‌توان رابطه میان کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت را در این دسته‌بندی بیشتر مورد بررسی قرار داد. کیست‌های غیر عملکردی شامل کیست‌های شکلاتی، کیست تخمدان هموراژیک، کیست تخمدان درموئید، کیست تخمدان ادنوما سروز، کیست تخمدان ادنوم موکینوس، کیست تخمدان پارااوارین، کیست تخمدان آدنفیفرم، کیست تخمدان تومورال مرزیی و سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان می‌باشند. کیست‌های مذکور به غیر از سندروم تخمدان پلی کیستیک تاثیر چندانی بر زیبایی صورت ندارند و بیشتر سبب بروز علائم درونی در فرد می‌شوند.

دومین دسته‌بندی کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت

دسته‌بندی دیگری که در رابطه با کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت وجود دارد، شامل سه دسته اصلی می‌باشد که در ادامه به اختصار آورده شده است:

1-کیست تخمدان فولیکول: در حالت کلی هنگامی که یک تخمک رسیده باشد و مایل به خارج شدن از فولیکول باشد، فولیکول باز شده و تخمک رها می‌شود، این در حالی است که اگر فولیکول باز نشود و تخمک خارج نشود، حالتی پیش می‌آید که به کیست فولیکول معروف می‌باشد. این نوع کیست با علائمی نظیر درد در ناحیه شکم و کمر، نفخ، تهوع و استفراغ، حساسیت سینه‌ها و… همراه می‌باشد و ارتباط مستقیمی میان این نوع کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت وجود ندارد.

کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت

2-کیست تخمدان لوپوس: این نوع کیست زمانی بروز می‌یابد که فولیکول بسته شده و مایعات در آن محبوس شوند. این نوع کیست با علائمی نظیر درد و خونریزی همراه می‌باشد. بررسی‌های مربوط به کیست تخمدان لوپوس نشان می‌دهد، ابتلاء به این بیماری سبب ظهور علائم ظاهری چندانی بویژه در قسمت صورت نمی‌شود، به عبارت دیگر مانند کیست تخمدان دسته اول ارتباط مستقیمی میان این نوع کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت وجود ندارد.

3-کیست غیرفعال(پلی کیستیک): وجود تعداد زیادی کیست کوچک در داخل تخمدان، سبب بروز سندرم تخمدان پلی کیستیک می‌شود. این نوع کیست برخلاف دو کیست موجود در دسته‌بندی قبلی، به میزان قابل توجهی در زیبایی صورت موثر می‌باشد. بنابراین با توجه به اهمیت این نوع کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت در ادامه توضیحاتی درباره علائم ظاهری و نحوه درمان آن آورده شده است.

کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت

معرفی سندرم تخمدان پلی کیستیک

همانطور که از نام این سندرم پیداست، در این حالت تعداد زیادی کیست در داخل تخمدان تجمع می‌نمایند. بررسی‌های مربوط به این نوع کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت نشان داد که سندرم تخمدان پلی کیستیک تاثیر منفی بسزایی در زیبایی صورت دارد، زیرا این سندرم سبب افزایش میزان هرمون مردانه آندروژن در زنان شده و بنابراین باعث بروز علائم بسیار ناخوشایندی بر روی پوست صورت می‌شود. عمده علائم ظاهری مرتبط با تخمدان پلی کیستیک عبارت‌‌اند از: رویش غیرطبیعی موهای زائد در قسمت زیر گلو، اطراف صورت قسمت فوقانی لب و چانه، بروز آکنه و پلاک‌های پوستی در صورت. با توجه به ارتباط بسیار زیاد این نوع کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت، در ادامه توضیحاتی در رابطه با علائم و راه‌های درمان آن به اختصار آورده شده است.

کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت

بررسی دو نشانه ظاهری بسیار شایع سندرم تخمدان پلی کیستیک به عنوان یک کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت

همانطور در قسمت قبلی بدان اشاره شد، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تبلی تخمدان یک بیماری شایع در میان زنان بوده که تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی صورت دارد. بنابراین آشنایی با علائم ظاهری فرد و نحوه درمان آن، به عنوان نوعی از کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت الزامی جلوه می‌نماید. در ادامه دو نشانه ظاهری بسیار شایع سندرم مذکور و نحوه کنترل و درمان آن‌ها آورده شده است:

1- جوش صورت یا آکنه: استفاده از قرص‌های ضد بارداری با تجویز و تحت نظر پزشک، استفاده از یک رژیم غذایی ویژه و شامل مواد غذایی گوجه فرنگی، اسفناج، بادام، گردو، روغن زیتون، ماهی و …، استفاده از مکمل‌های ضد التهابی نظیر برمالائین، فلز مس، سیر، زرد چوبه، ویتامین A و C، فلز روی و … برای کنترل این نوع کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت بسیار توصیه می‌شود. البته باید مکمل‌های مربوطه با تجویز و تحت نظر پزشک مورد استفاده بیمار قرار بگیرند. ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که درمان اختلالات هورمونی شخص برای از بین بردن جوش‌های صورت ناشی از این سندرم موثرترین راهکار می‌باشد.

آکنه یکی از عوامل تخمدان پلی کیستیک به عنوان یک کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت

2-پرمویی یا هیرسوتیسم: برای درمان ریشه‌ای و طولانی مدت پرمویی ناشی از کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت، باید علاوه بر استفاده از یک رژیم غذایی مناسب حاوی میوه و سبزی، عدم استفاده از غذاهای حاوی مواد نگهدارند و افزودنی، کاهش میزان مصرف گوشت قرمز، استفاده از روغن زیتون و…، از طب سوزنی و نیز طب سنتی استفاده نمود. همچنین برای از بین بردن پرمویی به صورت کوتاه مدت می‌توان از موچین، تراشیدن، موم و موبرهای شیمیایی، لیزر و… استفاده نمود. در حالت کلی بهترین و موثرترین راه درمان پرمویی درمان اختلالات هورمونی تحت نظر پزشک می‌باشد، زیرا پزشک مربوطه با تجویز قرص‌های ضدبارداری، اسپرنولاکتون، فلوتامید و …، به میزان زیادی از تاثیرات ناخوشایند کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت بیمار می‌کاهد.

کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت-مینو کهندل

پرمویی یکی از عوامل تخمدان پلی کیستیک به عنوان یک کیست تخمدان و تاثیر آن در زیبایی صورت

منابع:

http://namnak.com/

https://www.infosalamat.com/

https://muroni.ir/

http://www.pezeshk.us/