توصیه های طب سنتی برای چشم، راهکارهایی ساده و آسان

از آنجا که طب سنتی از دیرباز راهکارهایی را برای سلامت انسان و بدن ارائه داده است. به توصیه های طب سنتی برای چشم و جلوگیری  از بسیاری  بیماری ها مراجعه می کنیم تا با کمترین خسارت و اثرات ناگوار  داروهای شیمیایی تعدادی  از بیماری های روزمره مرتبط به چشمهایمان حل شود . با استفاده از طب سنتی چشمهایمان را سالم نگه داریم تا علاوه بر متحمل نشدن هزینه های بالای درمانی و عوارض بسیاری از داروهای شیمیایی چشمانی سالم داشته باشیم و از راهکارهای سنتی برای سلامت و درمان در طول طولانی مدت استفاده کنیم.

در حالت کلی توصیه های طب سنتی برای چشم بسیار کارآمد می باشد که در این مقاله به مثال های مهم آن اشاره می کنیم

توصیه های طب سنتی برای چشم-مینو کهندل

مهمترین توصیه های طب سنتی برای چشم

۱- از مهمترین توصیه های طب سنتی برای چشم این است که به جسم بسیار روشن و شفاف که به طور کامل نور را بازتاب می کند نگاه نکنید و از نگاه کردن به اجسام بسیار روشن  که منبع تابش نور هستند خودداری کنید. برای مثال از تماشای مستقیم به نور آفتاب خودداری کنید و اگر در طول روز با مواردی همچون جوشکاری در ساختمان ها مواجه می شوید از نگاه کردن به آن جلوگیری کنید و یا اکر شغل شما وابسته به این اعمال است از عینک مخصوص استفاده کنید.

۲-از توصیه های طب سنتی برای چشم میتوان به  پرهیز از گریه کردن زیاد اشاره کرد و در هنگامی که دست های شما آلوده هستند از تماس آن با چشم جلوگیری کنید و هنگامی که هوا بارانی است و یا طوفان گرد و غبار در محل زندگی شما وجود دارد ، از عینک محافظ  استفاده کنید و یا آنکه سعی کنید در جهت وزش باد قرار نگیرید زیرا ورود گرد و خاک به چشم می توانند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد ، در هنگام شب و موقع خواب سعی کنید به پهلو بخوابید و وضعیت جسمی خود را در حالت خواب به صورت استاندارد نگه دارید .

3-غذای شور و پر نمک را از برنامه غذایی خود حذف کنید، زیرا نمک چشم‌های شما بسیار مضر می باشد.

4-سعی کنید زمانی غذا به خود را بخورید که حدود ۳ الی ۴ ساعت تا زمان خواب شما فرصت باقی مانده باشد. چون در این مدت بدن باید زمان داشته باشد تا آن غذا را هضم کند این مسئله و ارتباط مستقیمی با بینایی چشم دارد.

با استفاده از طب سنتی چشمهایمان را سالم نگه داریم-مینو کهندل

دیگر توصیه های طب سنتی برای چشم

1-شاید برایتان جالب باشد که از توصیه های طب سنتی برای چشم استفاده از سرمه و توتیا می باشد، که در زمان های گذشته نیز  شاهد توصیه های طبیبان برای استفاده از سرمه وتوتیا  بوده ایم زیرا این مواد سلامت چشم را تامین می کنند.

2- حتما به یک پزشک طب سنتی مراجعه کنید تا با استفاده از طب سنتی چشم هایمان را سالم نگه داریم این پزشکان مزاج چشم شما را شناسایی می کنند و بر اساس آن برای چشم هایی با مزاج گرم یا چشم هایی با مزاج تر و یا حتی چشم با مزاج خشک مواد و داروهای طبیعی را تجویز میکنند .

برای مثال چشمان کسانی که مزاج گرم دارند بسیار نیاز به مواد طبیعی و سرد دارند، مانند گلاب که  می توان از آن به عنوان  داروی سنتی آنان برای چشم استفاده کرد.

اگر چشمان شما مزاج خشکی دارند بهتر است از روغن بادام و یا روغن بنفشه استفاده کنید و برای چشمانی با مزاج تر عاق و گلاب بسیار مفید می باشند.

سلامتی چشم - مینو کهندل

بیماری های مهم و رایج چشمی و توصیه های طب سنتی برای چشم

مشکل ورم چشم

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که به طور ناگهانی یا بنابر علت های خاصی مانند سرماخوردگی و یا کم خونی چشم شما دچار ورم شود و این موضوع شما را نگران کند. اما بهتر است نگرانی را کنار بگذارید و با استفاده از توصیه های طب سنتی برای چشم سلامت چشم خود  را تامین کنید.

برای مثال شما می توانید با استفاده از جوشانده ی سرد شده  گل بنفشه یا نیلوفر و یا حتی گل سرخ چشمان خود را شستشو دهید. ولی باید بدانید که ممکن است این پاکسازی بر اساس قالب چشم غالب مزاج چشم شما نباشد پس بهتر است قبل از هر اقدامی مزاج چشم خود را در نزد یک طبیب سنتی تشخیص دهید، زیرا ممکن است برای چشم شما به جای استفاده از جوشانده گل بنفشه، از جوشانده ی گل گندم استفاده کنید.

کم سویی چشم

بسیاری از افراد به دلایل ارثی و یا بالا رفتن سن ممکن است دچار کم سویی چشم شوند که در این حالت می توان به توصیه های طب سنتی برای چشم رجوع کنیم و به دنبال راهی برای درمان و یا بهبود آن باشیم.

برای مثال شما میتوانید 5 گرم از ماده ی گیاهی سداب را یک بار صبح زود که از خواب بیدار می شوید و یکبار در زمان عصر بجوشانید و به صورت یک دمنوش با نبات میل کنیم، در طول یک ماه به وضوح می توانید شاهد تقویت بینایی چشمانتان باشید.

البته در توصیه های طب سنتی برای چشم آمده است که جوشانده ی سداب برای زنان آبستن مناسب نمیباشد و بهتر است زنان باردار از جوشانده ی سیاه دانه با شربت عسل استفاده کنند تا بهبود بیشتری در روند تقویت بینایی را بدون هیچ زیانی به جنین شان مشاهده منند.

کنترل بیماری های چشم - مینو کهندل

دیگر بیماری های رایج چشمی و توصیه های طب سنتی برای چشم

آبریزش چشم

یکی از مشکلاتی که از زمان های قدیم انسان ها با آن سروکار دارند مشکل آبریزش چشم است، در توصیه های طب سنتی برای چشم راهکار های فراوانی برای درمان آن وجود دارد که شما را از راه های درمانی شیمیایی و پرخطری مانند عمل جراحی بی نیاز میکند.

یکی از این راهکارهای در توصیه های طب سنتی برای چشم شستشوی چشم با آب و خاکستر می باشد ، زیرا خاکستر به دلیل خاصیت های درمانی فراوان بسیار برای بیماری آبریزش چشم مفید میباشد.

فراموش نکنید دمنوش پونه نیز به دلیل خاصیت آنتی باکتریال برای تمام بیماری های چشمی از جمله آبریزش چشم راه  حل مناسبی میباشد.

شب کوری

فراموش نکنید که میشود با استفاده از طب سنتی چشم هایمان را سالم نگه داریم ،حتی اگر از بیماری شب کوری رنج می برید می توانید با توصیه های طب سنتی برای چشم در طول زمان به تدریج این مشکل را حل کنید.

برای مثال در برنامه غذایی خود کباب و جگر را بگنجانید و استفاده از میوه ها و سبزیجاتی چون هویج را نیز مورد توجه قرار دهید.

سعی کنید روزی یکبار از دمنوش گل سوسن و بابونه استفاده کنید و آن را اگر با نبات یا عسل میل کنید طعم بهتری خواهد داشت.

بادیان و فلفل را نیز در هنگام تهیه ی غذاهای روزانه تان به میزان کم  استفاده کنید تا در طول زمان به تدریج شاهد بهبود بیماری شب کوری خود باشید.

منابع:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2773756/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5555722/